• +420 702 159 960,
Šťastné a veselé Velikonoce přeje ZŠ Kozmice

Školkovné

Vážení rodiče,

vzhledem k nesrovnalostem, které vznikly (podle mého) nešťastným označením slevy na daních – „školkovným“ , dovolte mi vysvětlit změny, které vznikly opatřeními novely č. 423/2023 Sb. ke změně vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, a vyhlášky č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů. Novela vyhlášek je účinná, stejně jako novela školského zákona, od 1.1.2024 (s výjimkou některých ustanovení).

Nově je maximální výše měsíční úplaty vázána na výši aktuální minimální měsíční mzdy a dochází rovněž k rozšíření nároku na osvobození nebo snížení úplaty pro rodiny pobírající přídavek na dítě. Podle nových pravidel bude zřizovatel stanovovat měsíční výši úplaty podle upraveného znění vyhlášek až na školní rok 2024/25.

Rozšiřuje se  okruh osob, které budou mít nárok na osvobození od úplaty v mateřských školách, školních družinách, o rodiny, které pobírají přídavek na dítě. Zřizovatel bude nově stanovovat měsíční výši úplaty podle upraveného znění vyhlášek až na školní rok 2024/25.

Měsíční výše úplaty bude stanovena usnesením rady obce.

Zřizovatel stanoví měsíční výši úplaty v předškolním vzdělávání a vzdělávání ve školní družině na další školní rok nejpozději do 30.6. předcházejícího školního roku. Ředitel školy nebo školského zařízení následně vhodným způsobem informuje zákonné zástupce (zpravidla se jedná o webové stránky školy, informační panel v budově školy apod.).

Pro školní rok 2024/25 stanoví zřizovatel výši úplaty nejpozději do 30.6.2024. Pokud zřizovatel nestanoví v daném termínu měsíční výši úplaty, zůstává její výše na období dalšího školního roku stejná jako v předcházejícím školním roce.

Nově s účinností od 1.9.2024 dochází k rozšíření možného osvobození o rodiny pobírající přídavek na dítě. O osvobození bude možné žádat od začátku školního roku 2024/25, tzn. od 1.9.2024, pokud zákonný zástupce prokáže řediteli školy, že pobírá přídavky na dítě. Tuto skutečnost prokáže zákonný zástupce „Oznámením o přiznání dávky státní sociální podpory  - přídavek na dítě“.

Nově s účinností k 1.1.2024 dochází k rozšíření možného osvobození od úplaty nebo snížení úplaty za školní družinu o rodiny pobírající přídavek na dítě. O osvobození bude možné žádat od začátku školního roku 2024/25, tzn. od 1.9.2024, pokud zákonný zástupce prokáže řediteli školského zařízení, že pobírá přídavky na dítě. Tuto skutečnost prokáže zákonný zástupce „Oznámením o přiznání dávky státní sociální podpory – přídavek na dítě“.

Školkovné = úplata za předškolní vzdělávání se v současnosti nemění, zůstává 400,-Kč na 1 měsíc (vyjma dětí v posledním roce -  před nástupem k základnímu vzdělávání).

Ruší se pouze sleva na daních za minulý kalendářní rok za zaplacení úplaty za předškolní vzdělávání.

S přáním hezkého dne Mgr. Dagmar Herudková, ředitelka školy

Poslední změna: 08.01.2024 - 20:36 Zpět